Matematyka praktycznie


Projekt lekcji wprowadza uczniów w świat logarytmów, na przykładach ich zastosowania w różnych dziedzinach życia od chemii, poprzez geografię i statystykę aż po szybkość zapominania informacji czy obliczenia związane z oszczędzaniem. W załączonych materiałach znalazły się ciekawostki, które pozwolą przekonać uczniów, że logarytmy znajdują zastosowanie poza salą lekcyjną.

Jest to projekt interaktywny, tj. po najechaniu myszką na odpowieni element uaktywniają się ikony, po kliknięciu których nauczyciel może uruchomić krótkie wideo dotyczące konkretnego zastosowania logarytmów, ściągnąć arkusz kalkulacyjny z formułami obliczeniowymi lub prezentację, która jest dostosowana dla uczniów słabowidzących. Ponadto zaproponowano krótki zabawny quiz na zakończenie lekcji, z wykorzystaniem telefonów komórkowych. Dodatkowo dodano dwa zadania domowe, wzbogacające wiedzę z zakresu zastosowań logarytmów.

 

 

Zespół

Beata Maciej, Monika Jasiulewicz, Maria Kaliszan-Kaźmierczak

Łączy nas matematyczne wykształcenie i przekonanie, że tego przedmiotu można uczyć w atrakcyjny dla uczniów sposób. Szukając pomysłów, jak to osiągnąć, każda z nas wykorzystywała swoje osobiste doświadczenia i poza zawodowe umiejętności. Zaufanie i szacunek do umiejętności pozostałych członków grupy była w naszym przypadku kluczem udanej współpracy.

Beata – chemia i matematyka, poszukiwanie nowych sposobów dotarcia do ucznia, orędownik innowacji, otwarta i zawsze rozgadana, zadaje wiele pytań i wymaga szybkich odpowiedzi.

Monika – spojrzenie bankowca. Pragmatyzm i rzetelność wspierane wyobraźnią i kreatywnością dają w jej wypadku wspaniałe efekty.

Marysia – matematyka i tyflopedagogika - kolejność uzależniona od potrzeb, szukająca różnych sposobów na dotarcie z abstrakcyjnym światem do swoich uczniów.